Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean-Joseph-Georges Deymier, C.M. †

Deceased

Archbishop of Hangzhou [Hangchow]


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1886BornSaint-Michel-Lapujade, France
190417.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
14 Jul 191226.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
18 Feb 193751.0AppointedVicar Apostolic of Hangchow [Hangzhou], China
18 Feb 193751.0AppointedTitular Bishop of Diospolis in Thracia
30 May 193751.3Ordained BishopTitular Bishop of Diospolis in Thracia
11 Apr 194660.2AppointedArchbishop of Hangzhou [Hangchow], China
2 Apr 195670.1DiedArchbishop of Hangzhou [Hangchow], China

MicroData Summary for Jean-Joseph-Georges Deymier:
Archbishop Jean-Joseph-Georges Deymier C.M. (born , died ) Archbishop of Hangzhou [Hangchow]

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013