Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul-Albert Faveau, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hangchow [Hangzhou], China

Titular Bishop of Tamasus


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1859Born
25 Sep 188324.4ProfessedMember of Congregation of the Mission
15 Aug 188728.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
10 May 191051.0AppointedVicar Apostolic of Western Chekiang {Ce-Kiam Occidentale}, China
10 May 191051.0AppointedTitular Bishop of Tamasus
2 Oct 191051.4Ordained BishopTitular Bishop of Tamasus
18 Feb 193777.8ResignedVicar Apostolic of Hangchow [Hangzhou], China
23 Mar 194989.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Hangchow [Hangzhou], China

MicroData Summary for Paul-Albert Faveau
Bishop Paul-Albert Faveau C.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hangchow [Hangzhou]

EventPlace
Birth PlaceCrochte, Archdiocese of Cambrai, France
Ordained BishopNingpo
Death PlaceKashing/Tchikiang

  • a priest for 61.6 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,910, Number 69
  • b: Bishops-In-China.com, 31 Dec 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast