Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrew Jin Daoyuan

Deceased

Bishop Emeritus


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1929Born
1 Jul 195627.0Ordained PriestPriest
2000¹70.5SelectedBishop of Changzhi [Luan], China
6 Jan 200070.5Ordained BishopBishop of Changzhi [Luan], China
2002²72.5ResignedBishop of Changzhi [Luan], China
2008²78.5ConfirmedBishop
20 Nov 201990.4DiedBishop Emeritus of Changzhi [Luan], China

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Andrew Jin Daoyuan
Bishop Andrew Jin Daoyuan (born , died ) Bishop Emeritus

EventPlace
Birth PlaceLucheng
Ordained BishopImmaculée Conception, Cathedral, Beijing, Archdiocese of Beijing [Peking], China
Death PlaceNantangong

  • a priest for 63.3 years
  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 25 Nov 2019
  • b: Bishops-In-China.com, 11 Jan 2020
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 157, Number 13,676

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 28 Mar 2020

Quantcast