Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignatius P’i-Shu-Shih

Deceased

Archbishop of Shenyang [Mukden, Fengtien]


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1897BornCha-ling
1 Jul 192831.4Ordained PriestPriest
26 Jul 194952.5AppointedArchbishop of Shenyang [Mukden, Fengtien], China
11 Oct 194952.7Ordained BishopArchbishop of Shenyang [Mukden, Fengtien], China
16 May 197881.3DiedArchbishop of Shenyang [Mukden, Fengtien], China

MicroData Summary for Ignatius P’i-Shu-Shih:
Archbishop Ignatius P’i-Shu-Shih (born , died ) Archbishop of Shenyang [Mukden, Fengtien]

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013