Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Héctor Miguel Cabrejos Vidarte, O.F.M.

Archbishop of Trujillo


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1948 BornChota
7 Dec 197426.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
20 Jun 198840.0AppointedAuxiliary Bishop of Lima, Peru
20 Jun 198840.0AppointedTitular Bishop of Belesasa
7 Aug 198840.1Ordained BishopTitular Bishop of Belesasa
6 Feb 199647.6AppointedBishop of Peru, Military
7 Mar 199849.7ResignedTitular Bishop of Belesasa
29 Jul 199951.1AppointedArchbishop of Trujillo, Peru

MicroData Summary for Héctor Miguel Cabrejos Vidarte:
Archbishop Héctor Miguel Cabrejos Vidarte O.F.M. (born ) Archbishop of Trujillo

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Trujillo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 115, Number 10,236
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 1 Nov 2014