Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Tacci Porcelli

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateAgeEventTitle
12 Nov 1863BornMogliano
18 Sep 188622.8Ordained PriestPriest of Fermo, Italy
18 Mar 189531.3AppointedBishop of Cittą della Pieve, Italy
5 May 189531.5Ordained BishopBishop of Cittą della Pieve, Italy
17 Dec 190441.1AppointedTitular Archbishop of Nicaea
17 Dec 190441.1AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
31 Dec 190744.1AppointedApostolic Nuncio to Belgium
29 Apr 191147.5AppointedApostolic Internuncio to Netherlands
8 Dec 191653.1AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
13 Jun 192157.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
13 Jun 192157.6Elevated to Cardinal
8 Aug 192258.7AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
Jan 192763.1ResignedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
30 Jun 192864.6DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Giovanni Tacci Porcelli:
Giovanni Cardinal Tacci Porcelli (born , died ) Secretary Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 41.8 years
  • a bishop for 33.2 years
  • a cardinal for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 207

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Apr 2014