Catholic-Hierarchy DC

Fernando Cardinal Cento

Deceased

Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Bishop of Velletri


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1883BornPollenza
23 Dec 190522.4Ordained PriestPriest of Macerata e Tolentino, Italy
22 Jul 192238.9AppointedBishop of Acireale, Italy
3 Sep 192239.1Ordained BishopBishop of Acireale, Italy
24 Jun 192642.9AppointedTitular Archbishop of Seleucia Pieria
24 Jun 192642.9AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
26 Jul 193653.0AppointedApostolic Nuncio to Peru
9 Mar 194662.6AppointedApostolic Nuncio to Belgium
9 Mar 194662.6AppointedApostolic Internuncio to Luxembourg
26 Oct 195370.2AppointedApostolic Nuncio to Portugal
195874.4ResignedApostolic Nuncio to Portugal
15 Dec 195875.3Elevated to Cardinal
12 Mar 195975.6AppointedCardinal-Priest of Sant’Eustachio
12 Feb 196278.5AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
23 Apr 196581.7AppointedCardinal-Bishop of Velletri
7 Apr 196783.7RetiredMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
13 Jan 197389.4DiedMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Fernando Cento:
Fernando Cardinal Cento (born , died ) Major Penitentiary Emeritus of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 67.1 years
  • a bishop for 50.4 years
  • a cardinal for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 53
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Sep 2014