Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Federico Vallega

Deceased

Archbishop of Izmir (Smirne)

Titular Archbishop of Nicopolis in Epiro


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1876BornGenova, Italy
26 Jan 192144.8AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
17 Apr 192145.0Ordained BishopArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
8 Dec 192145.7InstalledArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
1 Mar 192952.9ResignedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
1 Mar 192952.9AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
13 Aug 193963.3AppointedApostolic Nuncio to Lithuania
9 Dec 193963.7ResignedApostolic Nuncio to Lithuania
4 Dec 194468.6DiedArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Giovanni Battista Federico Vallega:
Archbishop Giovanni Battista Federico Vallega (born , died ) Archbishop of Izmir (Smirne)

  • a bishop for 23.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 22
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 346

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013