Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Dellepiane

Deceased

Apostolic Nuncio to Austria

Titular Archbishop of Stauropolis


Events

DateAgeEventTitle
21 Feb 1889BornGenova, Italy
25 Jul 191425.4Ordained PriestPriest of Genova, Italy
27 Feb 192940.0AppointedApostolic Administrator of Izmir (Smirne), Turkey
18 Jul 192940.4AppointedTitular Archbishop of Stauropolis
30 Nov 192940.8Ordained BishopTitular Archbishop of Stauropolis
18 Jan 193040.9AppointedApostolic Delegate to Congo, Democratic Republic of
12 Jan 194959.9AppointedApostolic Internuncio to Austria
21 Dec 195162.8AppointedApostolic Nuncio to Austria
13 Aug 196172.5DiedApostolic Nuncio to Austria

MicroData Summary for Giovanni Battista Dellepiane:
Archbishop Giovanni Battista Dellepiane (born , died ) Apostolic Nuncio of Austria

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013