Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent-François Déprimoz, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kabgayi

Titular Bishop of Mathara in Proconsulari


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1884BornChindrieux, France
28 Jun 190824.0Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
12 Jan 194358.6AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Ruanda
12 Jan 194358.6AppointedTitular Bishop of Mathara in Proconsulari
19 Mar 194358.8Ordained BishopTitular Bishop of Mathara in Proconsulari
31 Jan 194560.6SucceededVicar Apostolic of Ruanda
14 Feb 195267.7AppointedVicar Apostolic of Kabgayi, Rwanda
15 Apr 195570.8ResignedVicar Apostolic of Kabgayi, Rwanda
5 Apr 196277.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Kabgayi, Rwanda

MicroData Summary for Laurent-François Déprimoz:
Bishop Laurent-François Déprimoz M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kabgayi

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013