Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Georges-Firmin Demol, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)

Titular Bishop of Vescera


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1885Born
17 Jul 191025.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
27 Jan 193650.6AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)
27 Jan 193650.6AppointedTitular Bishop of Vescera
26 Jul 193752.1Ordained BishopTitular Bishop of Vescera
29 Oct 193853.3SucceededVicar Apostolic of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)
Dec 1947³62.4ResignedVicar Apostolic of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)
2 Jul 196984.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Louis-Georges-Firmin Demol
Bishop Louis-Georges-Firmin Demol C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kasaï Superiore

EventPlace
Birth PlaceWinnezeele, France

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018