Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste De Clercq, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Kasaï Superiore

Titular Bishop of Thignica


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1870BornAvecapelle-lez-Furnes, Belgium
16 Jul 189323.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
24 Aug 191848.3AppointedVicar Apostolic of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)
24 Aug 191848.3AppointedTitular Bishop of Thignica
12 Jan 191948.7Ordained BishopTitular Bishop of Thignica
29 Oct 193868.5ResignedVicar Apostolic of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)
28 Nov 193969.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Kasaï Superiore, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Auguste De Clercq:
Bishop Auguste De Clercq C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Kasaï Superiore

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 20.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013