Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Louis Heylen, O. Praem. †

Deceased

Bishop of Namur {Namen}


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1856BornCasterlé-lez-Turnhout
28 Aug 187721.6ProfessedMember of Order of the Canons Regular of Premontre; Norbertines
28 Aug 188024.6Solemn ProfessedMember of Order of the Canons Regular of Premontre; Norbertines
11 Jun 188125.3Ordained PriestPriest of Order of the Canons Regular of Premontre; Norbertines
23 Oct 189943.7AppointedBishop of Namur {Namen}, Belgium
30 Nov 189943.8Ordained BishopBishop of Namur {Namen}, Belgium
28 Oct 194185.7DiedBishop of Namur {Namen}, Belgium

MicroData Summary for Thomas Louis Heylen:
Bishop Thomas Louis Heylen O. Praem. (born , died ) Bishop of Namur {Namen}

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 41.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 401
  • c2+: Google Books

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014