Catholic-Hierarchy DC

László Cardinal Lékai

Deceased

Archbishop of Esztergom

Cardinal-Priest of Santa Teresa al Corso d’Italia


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1910BornZalalovo
28 Oct 193424.6Ordained PriestPriest of Veszprém, Hungary
8 Feb 197261.9AppointedApostolic Administrator of Veszprém, Hungary
8 Feb 197261.9AppointedTitular Bishop of Girus Tarasii
16 Mar 197262.0Ordained BishopTitular Bishop of Girus Tarasii
12 Feb 197665.9AppointedArchbishop of Esztergom, Hungary
24 May 197666.2Elevated to Cardinal
24 May 197666.2AppointedCardinal-Priest of Santa Teresa al Corso d’Italia
30 Jun 198676.3DiedArchbishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for László Lékai:
László Cardinal Lékai (born , died ) Archbishop of Esztergom

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 14.3 years
  • a cardinal for 10.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 12 Feb 2014