Catholic-Hierarchy DC

Bishop László Tóth

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Veszprém

Titular Bishop of Baia


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1912BornCsakberény
23 Jun 193523.2Ordained PriestPriest
2 Apr 197663.9AppointedAuxiliary Bishop of Veszprém, Hungary
2 Apr 197663.9AppointedTitular Bishop of Baia
8 Jun 197664.1Ordained BishopTitular Bishop of Baia
5 Jun 198775.1RetiredAuxiliary Bishop of Veszprém, Hungary
6 Jul 199785.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Veszprém, Hungary

MicroData Summary for László Tóth:
Bishop László Tóth (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Veszprém

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013