Catholic-Hierarchy DC

Archbishop József Ijjas

Deceased

Archbishop Emeritus of Kalocsa


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1901BornBaja
14 Jun 192523.6Ordained PriestPriest
15 Sep 196462.9AppointedApostolic Administrator of Csanád, Hungary
15 Sep 196462.9AppointedTitular Bishop of Tagarata
28 Oct 196463.0Ordained BishopTitular Bishop of Tagarata
10 Jan 196967.2AppointedArchbishop of Kalocsa, Hungary
5 Jun 198785.6RetiredArchbishop of Kalocsa, Hungary
29 Apr 198987.5DiedArchbishop Emeritus of Kalocsa, Hungary

MicroData Summary for József Ijjas:
Archbishop József Ijjas (born , died ) Archbishop Emeritus of Kalocsa

  • a priest for 63.9 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013