Catholic-Hierarchy DC

Bishop György Zemplén

Deceased

Auxiliary Bishop of Esztergom

Titular Bishop of Arena


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1905Born
30 Jun 193933.9Ordained PriestPriest
10 Jan 196963.4AppointedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary
10 Jan 196963.4AppointedTitular Bishop of Arena
12 Feb 196963.5Ordained BishopTitular Bishop of Arena
29 Mar 197367.7DiedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for György Zemplén:
Bishop György Zemplén (born , died ) Auxiliary Bishop of Esztergom

  • a priest for 33.7 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013