Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gáspár Ladocsi

Auxiliary Bishop Emeritus of Esztergom-Budapest

Titular Bishop of Risinium


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1952 BornNagybajcs
18 Jun 197725.0Ordained PriestPriest of Esztergom, Hungary
18 Apr 199441.8AppointedBishop of Hungary, Military
18 Apr 199441.8AppointedTitular Bishop of Sebarga
14 May 199441.9Ordained BishopTitular Bishop of Sebarga
7 Mar 199845.7ResignedTitular Bishop of Sebarga
28 Nov 200149.4AppointedAuxiliary Bishop of Esztergom-Budapest, Hungary
28 Nov 200149.4AppointedTitular Bishop of Risinium
26 Nov 201058.4ResignedAuxiliary Bishop of Esztergom-Budapest, Hungary

MicroData Summary for Gáspár Ladocsi:
Bishop Gáspár Ladocsi (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Esztergom-Budapest

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Esztergom-Budapest.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Nov 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 138, Number 12,319

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013