Catholic-Hierarchy DC

Bishop André-Pierre Duirat, S.M.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Bouaké


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1908BornSaint-Bonnet-de-Joux, France
6 Jan 193425.6Ordained PriestPriest of Society of African Missions
26 Oct 195143.4AppointedPrefect of Bouaké, Côte d’Ivoire
4 Jul 195648.1AppointedBishop of Bouaké, Côte d’Ivoire
8 Dec 195648.5Ordained BishopBishop of Bouaké, Côte d’Ivoire
17 May 197365.0ResignedBishop of Bouaké, Côte d’Ivoire
29 Dec 199890.6DiedBishop Emeritus of Bouaké, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for André-Pierre Duirat:
Bishop André-Pierre Duirat S.M.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Bouaké

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 42.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 110
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013