Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean-Baptiste Boivin, S.M.A. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Abidjan

Titular Archbishop of Viminacium


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1898BornHénanbihen, France
22 Dec 192325.8Ordained PriestPriest of Society of African Missions
15 Mar 193941.0AppointedVicar Apostolic of Costa d’Avorio
15 Mar 193941.0AppointedTitular Bishop of Onuphis
30 May 193941.2Ordained BishopTitular Bishop of Onuphis
9 Apr 194042.1AppointedVicar Apostolic of Abidjan, Côte d’Ivoire
14 Sep 195557.5AppointedArchbishop of Abidjan, Côte d’Ivoire
10 Jun 195961.3ResignedArchbishop of Abidjan, Côte d’Ivoire
10 Jun 195961.3AppointedTitular Archbishop of Viminacium
24 Apr 197072.1DiedArchbishop Emeritus of Abidjan, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Jean-Baptiste Boivin:
Archbishop Jean-Baptiste Boivin S.M.A. (born , died ) Archbishop Emeritus of Abidjan

  • a priest for 46.3 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 10 Jun 2014