Catholic-Hierarchy DC

Alexis-Armand Cardinal Charost

Deceased

Archbishop of Rennes (-Dol-Saint-Malo)

Cardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1860BornLe Mans
19 May 188322.5Ordained PriestPriest of Le Mans, France
14 Feb 191352.3AppointedAuxiliary Bishop of Cambrai, France
14 Feb 191352.3AppointedTitular Bishop of Miletopolis
13 May 191352.5Ordained BishopTitular Bishop of Miletopolis
21 Nov 191353.0AppointedBishop of Lille, France
18 Jun 192059.6AppointedCoadjutor Archbishop of Rennes (-Dol-Saint-Malo), France
18 Jun 192059.6AppointedTitular Archbishop of Chersonesus in Zechia
22 Sep 192160.9SucceededArchbishop of Rennes (-Dol-Saint-Malo), France
11 Dec 192262.1Elevated to Cardinal
14 Dec 192262.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria
7 Nov 193070.0DiedArchbishop of Rennes (-Dol-Saint-Malo), France

MicroData Summary for Alexis-Armand Charost:
Cardinal Alexis-Armand Charost (born , died ) Archbishop of Rennes (-Dol-Saint-Malo)

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 17.5 years
  • a cardinal for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1913, Number 23
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013