Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marie-Augustin-Olivier de Durfort de Civbac de Lorge

Deceased

Bishop Emeritus of Poitiers

Titular Archbishop of Soteropolis


Events

DateAgeEventTitle
12 Jul 1863BornMontfermeil
29 Jun 188724.0Ordained PriestPriest of Le Mans, France
9 Feb 191147.6AppointedBishop of Langres, France
3 May 191147.8Ordained BishopBishop of Langres, France
17 May 191147.8InstalledBishop of Langres, France
3 Sep 191855.1AppointedBishop of Poitiers, France
17 Dec 191855.4InstalledBishop of Poitiers, France
22 Dec 193269.4ResignedBishop of Poitiers, France
22 Dec 193269.4AppointedTitular Archbishop of Soteropolis
27 Feb 193571.6DiedBishop Emeritus of Poitiers, France

MicroData Summary for Marie-Augustin-Olivier de Durfort de Civbac de Lorge:
Archbishop Marie-Augustin-Olivier de Durfort de Civbac de Lorge (born , died ) Bishop Emeritus of Poitiers

  • a priest for 47.7 years
  • a bishop for 23.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013