Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Auguste Nobou

Deceased

Archbishop Emeritus of Korhogo


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1928BornAboisso
5 Jun 195931.4Ordained PriestPriest of Bouaké, Côte d’Ivoire
15 Oct 197143.7AppointedBishop of Korhogo, Côte d’Ivoire
9 Jan 197243.9Ordained BishopBishop of Korhogo, Côte d’Ivoire
19 Dec 199466.9AppointedArchbishop of Korhogo, Côte d’Ivoire
25 Sep 200375.7RetiredArchbishop of Korhogo, Côte d’Ivoire
12 Oct 200678.7DiedArchbishop Emeritus of Korhogo, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Auguste Nobou:
Archbishop Auguste Nobou (born , died ) Archbishop Emeritus of Korhogo

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Vatican Information Service, 18 Oct 2006
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013