Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-Marie-Eugène Bretault, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Koudougou


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1904BornNantes, France
29 Jun 192924.9Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
24 Oct 194743.2AppointedPrefect of Ouahigouya, Burkina Faso
27 Jun 195449.9AppointedVicar Apostolic of Koudougou, Burkina Faso
27 Jun 195449.9AppointedTitular Bishop of Sufetula
28 Oct 195450.2Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
14 Sep 195551.1AppointedBishop of Koudougou, Burkina Faso
19 Nov 196561.3ResignedBishop of Koudougou, Burkina Faso
19 Nov 196561.3AppointedTitular Bishop of Cellae in Mauretania
28 Jul 197672.0ResignedTitular Bishop of Cellae in Mauretania
13 Oct 198581.2DiedBishop Emeritus of Koudougou, Burkina Faso

MicroData Summary for Joseph-Marie-Eugène Bretault:
Bishop Joseph-Marie-Eugène Bretault M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Koudougou

  • a priest for 56.3 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013