Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anthyme Bayala

Deceased

Bishop of Koudougou


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1925BornRéo
2 Jan 195428.2Ordained PriestPriest
15 Nov 196641.0AppointedBishop of Koudougou, Burkina Faso
1 Apr 196741.4Ordained BishopBishop of Koudougou, Burkina Faso
3 Apr 198458.4DiedBishop of Koudougou, Burkina Faso

MicroData Summary for Anthyme Bayala:
Bishop Anthyme Bayala (born , died ) Bishop of Koudougou

  • a priest for 30.3 years
  • a bishop for 17.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013