Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Morel, C.I.C.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Hohhot [Suiyüan]

Titular Archbishop of Aenus


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1880BornHouthem-lès-Comines, Belgium
189918.2ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
16 Jul 190524.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
21 Mar 193857.4AppointedVicar Apostolic of Suiyüan [Hohot], China
21 Mar 193857.4AppointedTitular Bishop of Araxa
18 Oct 193858.0Ordained BishopTitular Bishop of Araxa
11 Apr 194665.4AppointedArchbishop of Hohhot [Suiyüan], China
19 Aug 195170.8ResignedArchbishop of Hohhot [Suiyüan], China
19 Aug 195170.8AppointedTitular Archbishop of Aenus
6 Jun 197190.6DiedArchbishop Emeritus of Hohhot [Suiyüan], China

MicroData Summary for Louis Morel:
Archbishop Louis Morel C.I.C.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Hohhot [Suiyüan]

  • a priest for 65.9 years
  • a bishop for 32.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013