Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Moccagatta, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si)

Titular Bishop of Zenopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1809BornCastellazo-Bormida, Italy
182616.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
23 Apr 183222.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
3 Mar 184434.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Shantung {Scian-Ton} (Chan-tong), China
3 Mar 184434.4AppointedTitular Bishop of Zenopolis in Isauria
11 May 184535.6Ordained BishopTitular Bishop of Zenopolis in Isauria
9 Jul 184838.8AppointedVicar Apostolic of Shantung {Scian-Ton} (Chan-tong), China
27 Sep 187061.0AppointedVicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si), China
6 Sep 189181.9DiedVicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si), China

MicroData Summary for Luigi Moccagatta:
Bishop Luigi Moccagatta O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si)

  • a priest for 59.4 years
  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 402

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013