Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Kettel, C.I.C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kabinda

Titular Bishop of Caprulae


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1897BornGraide, Belgium
18 Dec 192124.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
24 Mar 195355.8AppointedVicar Apostolic of Kabinda, Congo (Dem. Rep.)
24 Mar 195355.8AppointedTitular Bishop of Thabraca
4 Jun 195356.0Ordained BishopTitular Bishop of Thabraca
10 Nov 195962.5AppointedBishop of Kabinda, Congo (Dem. Rep.)
19 Dec 196871.6ResignedBishop of Kabinda, Congo (Dem. Rep.)
19 Dec 196871.6AppointedTitular Bishop of Caprulae
16 Jul 197275.2DiedBishop Emeritus of Kabinda, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Georges Kettel:
Bishop Georges Kettel C.I.C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Kabinda

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1973

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013