Catholic-Hierarchy DC

Bishop Etienne Fourcadier, S.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tananarive

Titular Bishop of Hippo Diarrhytus


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1867BornViala-du-Tarn, France
26 Aug 190033.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
15 Feb 192860.8AppointedVicar Apostolic of Tananarive, Madagascar
18 Feb 192860.8AppointedTitular Bishop of Hippo Diarrhytus
31 May 192861.1Ordained BishopTitular Bishop of Hippo Diarrhytus
22 Apr 194780.0RetiredVicar Apostolic of Tananarive, Madagascar
2 May 194881.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Tananarive, Madagascar

MicroData Summary for Etienne Fourcadier:
Bishop Etienne Fourcadier S.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tananarive

  • a priest for 47.7 years
  • a bishop for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013