Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vito Chang Tso-huan, S.V.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Xinyang [Sinyang]

Titular Bishop of Cyanae


Events

DateAgeEventTitle
22 Aug 1903BornTsingtao
192622.4ProfessedMember of Society of the Divine Word
16 Mar 193026.6Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
8 Jul 194137.9AppointedVicar Apostolic of Sinyangchow, China
8 Jul 194137.9AppointedTitular Bishop of Eguga
8 Dec 194138.3Ordained BishopTitular Bishop of Eguga
11 Apr 194642.6AppointedBishop of Xinyang [Sinyang], China
13 Nov 194946.2ResignedBishop of Xinyang [Sinyang], China
13 Nov 194946.2AppointedTitular Bishop of Cyanae
1 Nov 198279.2DiedBishop Emeritus of Xinyang [Sinyang], China

MicroData Summary for Vito Chang Tso-huan:
Bishop Vito Chang Tso-huan S.V.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Xinyang [Sinyang]

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 40.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013