Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Celestino Spelta, O.F.M. Ref. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hupeh {Hu-Pè}, China

Titular Bishop of Thespiae


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1818Born
1836¹17.7ProfessedMember of Order of Reformed Friars Minor
184526.7Ordained PriestPriest of Order of Reformed Friars Minor
19 Sep 184830.4AppointedCoadjutor Bishop of Nanking [Nanjing], China
19 Sep 184830.4AppointedTitular Bishop of Thespiae
9 Sep 184931.4Ordained BishopTitular Bishop of Thespiae
2 Nov 185537.5SucceededBishop of Nanking [Nanjing], China
2 Apr 185637.9AppointedVicar Apostolic of Hupeh {Hu-Pè}, China
12 Sep 186244.4DiedVicar Apostolic of Hupeh {Hu-Pè}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Luigi Celestino Spelta
Bishop Luigi Celestino Spelta O.F.M. Ref. (born , died ) Vicar Apostolic of Hupeh {Hu-Pè}

EventPlace
Birth PlaceMontebello della Battaglia, Italy

  • a priest for 17.6 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1858
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 549
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1849, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 16 Jan 2017