Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raffaele Angelo Palazzi, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hengyang [Hengchow]

Titular Bishop of Thignica


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1886BornGenova, Italy
190114.4ProfessedMember of Order of Friars Minor
6 Mar 190922.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 Jun 192841.8AppointedCoadjutor Bishop of Changsha [Changsha], China
15 Jun 192841.8AppointedTitular Bishop of Nara
11 Nov 192842.2Ordained BishopTitular Bishop of Nara
23 Jul 193043.9AppointedVicar Apostolic of Hengchow [Hengyang], China
11 Apr 194659.6AppointedBishop of Hengyang [Hengchow], China
1 Feb 195164.5ResignedBishop of Hengyang [Hengchow], China
1 Feb 195164.5AppointedTitular Bishop of Thignica
18 Oct 196175.2DiedBishop Emeritus of Hengyang [Hengchow], China

MicroData Summary for Raffaele Angelo Palazzi:
Bishop Raffaele Angelo Palazzi O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Hengyang [Hengchow]

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 32.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013