Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Secondino Petronio Lacchio, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of Changsha [Changsha]


Events

DateAgeEventTitle
17 May 1901BornRoppolo, Italy
191614.6ProfessedMember of Order of Friars Minor
8 Aug 192625.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
12 Jan 194038.7AppointedVicar Apostolic of Changsha [Changsha], China
12 Jan 194038.7AppointedTitular Bishop of Praenetus
26 May 194039.0Ordained BishopTitular Bishop of Praenetus
11 Apr 194644.9AppointedArchbishop of Changsha [Changsha], China
20 Feb 197674.8DiedArchbishop of Changsha [Changsha], China

MicroData Summary for Secondino Petronio Lacchio:
Archbishop Secondino Petronio Lacchio O.F.M. (born , died ) Archbishop of Changsha [Changsha]

  • a priest for 49.5 years
  • a bishop for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013