Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugenio Massi, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hankow [Hankou]

Titular Bishop of Ioppe


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1875BornMonte Prandone, Italy
189014.4ProfessedMember of Order of Friars Minor
20 Feb 189822.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 Feb 191034.5AppointedVicar Apostolic of Northern Shansi {Scian-Si Settentrionale}, China
15 Feb 191034.5AppointedTitular Bishop of Ioppe
15 May 191034.8Ordained BishopTitular Bishop of Ioppe
7 Jul 191640.9AppointedVicar Apostolic of Central Shensi/Chensi {Scen-Si Centrale}, China
26 Jan 192751.5AppointedVicar Apostolic of Hankow [Hankou], China
10 Dec 194469.3DiedVicar Apostolic of Hankow [Hankou], China

MicroData Summary for Eugenio Massi:
Bishop Eugenio Massi O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Hankow [Hankou]

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 34.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013