Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agapito Augusto Fiorentini, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Taiyüanfu

Titular Bishop of Rusadus


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1866BornPalestrina, Italy
1882¹15.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
22 Mar 189023.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Mar 190235.4AppointedVicar Apostolic of Northern Shansi {Scian-Si Settentrionale}, China
21 Mar 190235.4AppointedTitular Bishop of Rusadus
15 Jun 190235.7Ordained BishopTitular Bishop of Rusadus
18 Nov 190943.1ResignedVicar Apostolic of Northern Shansi {Scian-Si Settentrionale}, China
7 Jul 191649.7AppointedVicar Apostolic of Northern Shansi {Scian-Si Settentrionale}, China
21 Sep 193871.9ResignedVicar Apostolic of Taiyüanfu, China
22 Aug 194174.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Taiyüanfu, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Agapito Augusto Fiorentini:
Bishop Agapito Augusto Fiorentini O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Taiyüanfu

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 488
  • c34: CB, 7 Sep 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Number 17,490
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015