Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfonso Maria Corrado Ferroni, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Laohekou [Laohokow]


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1892BornRignano, Italy
17 Dec 191422.9ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Aug 192028.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
18 Oct 193038.7AppointedApostolic Administrator of Laohokow [Laohekou], China
28 Jan 193240.0AppointedVicar Apostolic of Laohokow [Laohekou], China
28 Jan 193240.0AppointedTitular Bishop of Aspendus
29 May 193240.3Ordained BishopTitular Bishop of Aspendus
11 Apr 194654.2AppointedBishop of Laohekou [Laohokow], China
10 Mar 196674.1DiedBishop of Laohekou [Laohokow], China

MicroData Summary for Alfonso Maria Corrado Ferroni:
Bishop Alfonso Maria Corrado Ferroni O.F.M. (born , died ) Bishop of Laohekou [Laohokow]

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 33.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013