Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Henri-NoŽl Gubbels, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Yichang [Ichang], China


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1874Born
189116.3ProfessedMember of Order of Friars Minor
8 Sep 189723.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Mar 193055.5AppointedVicar Apostolic of Ichang [Yichang], China
27 Mar 193055.5AppointedTitular Bishop of Attuda
11 May 193055.7Ordained BishopTitular Bishop of Attuda
1938²63.3AppointedApostolic Administrator of Shihnan [Enshi], China
1940²65.3CeasedApostolic Administrator of Shihnan [Enshi], China
10 Nov 194268.2AppointedApostolic Administrator of Shihnan [Enshi], China
11 Apr 194671.6AppointedBishop of Yichang [Ichang], China
18 Nov 195076.2DiedBishop of Yichang [Ichang], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pierre-Henri-NoŽl Gubbels
Bishop Pierre-Henri-NoŽl Gubbels O.F.M. (born , died ) Bishop of Yichang [Ichang]

EventPlace
Birth PlaceCothem-Boorsheim, Diocese of LiŤge, Belgium
Ordained BishopRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceIchang, Diocese of Yichang [Ichang]

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 20.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1,941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1,951
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1,932
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1,930, Number 25
  • b: Bishops-In-China.com, 1 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast