Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Le Hunsec, C.S.Sp. †

Deceased

Superior General Emeritus of Congregation of the Holy Spirit

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1878BornPloemeur, France
21 Sep 190123.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
22 Apr 192042.3AppointedVicar Apostolic of Senegambia, Senegal
22 Apr 192042.3AppointedTitular Bishop of Europus
30 May 192042.4Ordained BishopTitular Bishop of Europus
26 Jun 192042.5AppointedPrefect of Saint-Louis du Sénégal
26 Jul 192648.6AppointedSuperior General of Congregation of the Holy Spirit
24 Feb 194567.1AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
26 Jul 195072.6ResignedSuperior General of Congregation of the Holy Spirit
25 Dec 195477.0DiedSuperior General Emeritus of Congregation of the Holy Spirit

MicroData Summary for Louis Le Hunsec:
Archbishop Louis Le Hunsec C.S.Sp. (born , died ) Superior General Emeritus of Congregation of the Holy Spirit

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 34.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013