Catholic-Hierarchy DC

Alfredo Cardinal Pacini

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Cardinal-Deacon of Santi Angeli Custodi a Città Giardino


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1888BornCampannori
25 Jul 191325.4Ordained PriestPriest of Lucca, Italy
23 Apr 194658.2AppointedTitular Archbishop of Germia
23 Apr 194658.2AppointedApostolic Nuncio to Haiti
23 Apr 194658.2AppointedApostolic Nuncio to Dominican Republic
11 Jun 194658.3Ordained BishopTitular Archbishop of Germia
23 Apr 194961.2AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
4 Feb 196071.9AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
196778.8AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
26 Jun 196779.3AppointedCardinal-Deacon of Santi Angeli Custodi a Città Giardino
26 Jun 196779.3Elevated to Cardinal
23 Dec 196779.8DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Alfredo Pacini:
Alfredo Cardinal Pacini (born , died ) Official of Roman Curia - Other

  • a priest for 54.4 years
  • a bishop for 21.5 years
  • a cardinal for .4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015