Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Sévat, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Fort-Dauphin

Titular Bishop of Ezerus


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1878BornIsle-et-Bardais, France
28 May 190426.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
2 Jul 192850.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Fort-Dauphin, Madagascar
2 Jul 192850.1AppointedTitular Bishop of Ezerus
30 Nov 192850.5Ordained BishopTitular Bishop of Ezerus
8 Jan 193354.6SucceededVicar Apostolic of Fort-Dauphin, Madagascar
Oct 1952³74.4RetiredVicar Apostolic of Fort-Dauphin, Madagascar
6 Jul 195779.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Fort-Dauphin, Madagascar

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antoine Sévat:
Bishop Antoine Sévat C.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Fort-Dauphin

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013