Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste Jauffrés

Deceased

Bishop Emeritus of Tarentaise


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1886BornLabégude
19 Dec 190822.6Ordained PriestPriest of Viviers, France
28 Aug 194458.3AppointedBishop of Tarentaise, France
21 Dec 194458.6Ordained BishopBishop of Tarentaise, France
7 Dec 196175.5RetiredBishop of Tarentaise, France
7 Dec 196175.5AppointedTitular Bishop of Arsennaria
10 Dec 197084.6ResignedTitular Bishop of Arsennaria
21 Oct 197286.4DiedBishop Emeritus of Tarentaise, France

MicroData Summary for Auguste Jauffrés:
Bishop Auguste Jauffrés (born , died ) Bishop Emeritus of Tarentaise

  • a priest for 63.8 years
  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013