Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Marie-Joseph Durrieu, M. Afr. †

Deceased

Bishop of Ouahigouya


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1896BornToulouse, France
29 Jun 192629.9Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
11 Jul 194649.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Ouagadougou, Burkina Faso
11 Jul 194649.9AppointedTitular Bishop of Athribis
27 Oct 194650.2Ordained BishopTitular Bishop of Athribis
5 May 194750.7AppointedSuperior General of Missionaries of Africa (White Fathers)
10 Jun 195760.8ResignedSuperior General of Missionaries of Africa (White Fathers)
4 Jul 195861.9AppointedBishop of Ouahigouya, Burkina Faso
31 May 196568.8DiedBishop of Ouahigouya, Burkina Faso

MicroData Summary for Louis-Marie-Joseph Durrieu:
Bishop Louis-Marie-Joseph Durrieu M. Afr. (born , died ) Bishop of Ouahigouya

  • a priest for 38.9 years
  • a bishop for 18.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 92

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013