Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Colasuonno

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Italy

Cardinal-Deacon of Sant’Eugenio


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1925BornGrumo Appula
28 Sep 194722.7Ordained PriestPriest of Bari (-Canosa), Italy
6 Dec 197449.9AppointedTitular Archbishop of Truentum
6 Dec 197449.9AppointedApostolic Delegate to Mozambique
9 Feb 197550.1Ordained BishopTitular Archbishop of Truentum
7 Mar 198156.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Zimbabwe
8 Jan 198560.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Yugoslavia
9 Apr 198661.3AppointedApostolic Nuncio to Poland
15 Mar 199065.2AppointedApostolic Delegate to Russian Federation
12 Nov 199469.9AppointedApostolic Nuncio to Italy
22 Apr 199570.3AppointedApostolic Nuncio to San Marino
21 Feb 199873.1AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eugenio
21 Feb 199873.1Elevated to Cardinal
21 Feb 199873.1ResignedApostolic Nuncio to Italy
21 Feb 199873.1ResignedApostolic Nuncio to San Marino
29 Nov 199873.9InstalledCardinal-Deacon of Sant’Eugenio
31 May 200378.4DiedApostolic Nuncio Emeritus to Italy

MicroData Summary for Francesco Colasuonno:
Francesco Cardinal Colasuonno (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Italy

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 28.3 years
  • a cardinal for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • i: Bollettino, 25 Nov 1998
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014