Catholic-Hierarchy DC

Anastasio Alberto Cardinal Ballestrero, O.C.D. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Torino {Turin}

Cardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1913BornGenova
5 Oct 193421.0Solemn ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
Dec 1935³22.2Ordained DeaconDeacon of Order of Discalced Carmelites
6 Jun 193622.7Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
9 Apr 195541.5AppointedSuperior General of Order of Discalced Carmelites
20 May 196753.6ResignedSuperior General of Order of Discalced Carmelites
21 Dec 197360.2AppointedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
2 Feb 197460.3Ordained BishopArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
1 Aug 197763.8AppointedArchbishop of Torino {Turin}, Italy
30 Jun 197965.7Elevated to Cardinal
30 Jun 197965.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva
31 Jan 198975.3RetiredArchbishop of Torino {Turin}, Italy
21 Jun 199884.7DiedArchbishop Emeritus of Torino {Turin}, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Anastasio Alberto Ballestrero:
Cardinal Anastasio Alberto Ballestrero O.C.D. (born , died ) Archbishop Emeritus of Torino {Turin}

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 24.4 years
  • a cardinal for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013