Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pier Antonio Capobianco

Deceased

Bishop Emeritus of Lacedonia


Events

DateAgeEventTitle
Jan 1619³BornNapoli
12 Mar 166344.2AppointedBishop of Lacedonia, Italy
9 Sep 167253.7ResignedBishop of Lacedonia, Italy
30 Oct 168970.8DiedBishop Emeritus of Lacedonia, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Pier Antonio Capobianco:
Bishop Pier Antonio Capobianco (died ) Bishop Emeritus of Lacedonia

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 215

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 22 Jul 2014