Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paolo Naldini, O.S.A. †

Deceased

Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1632BornPatavin
18 Sep 165522.9Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
11 Mar 168653.4AppointedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
21 Apr 171380.5DiedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia

MicroData Summary for Paolo Naldini:
Bishop Paolo Naldini O.S.A. (born , died ) Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)

  • a priest for 57.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 231

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013