Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Canestri

Deceased

Archbishop Emeritus of Genova {Genoa}

Cardinal-Priest of Sant’Andrea della Valle


Events

DateAgeEventTitle
30 Sep 1918BornCastelspina
12 Apr 194122.5Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
8 Jul 196142.7AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
8 Jul 196142.7AppointedTitular Bishop of Tenedus
30 Jul 196142.8Ordained BishopTitular Bishop of Tenedus
7 Jan 197152.2AppointedBishop of Tortona, Italy
8 Feb 197556.3AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
8 Feb 197556.3AppointedTitular Archbishop of Forum Clodii
22 Mar 198465.4AppointedArchbishop of Cagliari, Italy
6 Jul 198768.7AppointedArchbishop of Genova-Bobbio, Italy
28 Jun 198869.7Elevated to Cardinal
28 Jun 198869.7AppointedCardinal-Priest of Sant’Andrea della Valle
20 Apr 199576.5RetiredArchbishop of Genova {Genoa}, Italy
29 Apr 201596.5DiedArchbishop Emeritus of Genova {Genoa}, Italy

MicroData Summary for Giovanni Canestri:
Giovanni Cardinal Canestri (born , died ) Archbishop Emeritus of Genova {Genoa}

  • a priest for 74.0 years
  • a bishop for 53.7 years
  • a cardinal for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • d: CB, 29 Apr 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 5 May 2015