Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi de Magistris

Pro-Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

Titular Archbishop of Nova


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1926 BornCagliari, Italy
12 Apr 195226.1Ordained PriestPriest of Cagliari, Italy
11 Apr 197953.1AppointedRegent of the Apostolic Penitentiary
6 Mar 199670.0AppointedTitular Bishop of Nova
28 Apr 199670.2Ordained BishopTitular Bishop of Nova
22 Nov 200175.7AppointedTitular Archbishop of Nova
22 Nov 200175.7AppointedPro-Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
4 Oct 200377.6RetiredPro-Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Luigi de Magistris:
Archbishop Luigi de Magistris (born ) Pro-Major Penitentiary Emeritus of Apostolic Penitentiary

Please contact the Archbishop through the Apostolic Penitentiary.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 145, Number 12,716

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013