Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ettore Cunial

Deceased

Vice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber

Titular Archbishop of Soteropolis


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1905BornPossagno, Italy
7 Jul 192923.6Ordained PriestPriest of Treviso, Italy
11 Apr 195347.4AppointedTitular Archbishop of Soteropolis
11 Apr 195347.4AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
17 May 195347.5Ordained BishopTitular Archbishop of Soteropolis
28 Mar 196054.3AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
19 Dec 197267.0ResignedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
23 Dec 197570.1AppointedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
23 Oct 200498.9RetiredVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
6 Oct 200599.8DiedVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber

MicroData Summary for Ettore Cunial:
Archbishop Ettore Cunial (born , died ) Vice-Chamberlain Emeritus of Apostolic Chamber

  • a priest for 76.2 years
  • a bishop for 52.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014