Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ernesto Camagni

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Titular Bishop of Suava


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1900BornSeveso, Italy
26 May 192322.8Ordained PriestPriest
4 Jun 196463.8AppointedTitular Bishop of Suava
4 Jun 196463.8AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
28 Jun 196463.9Ordained BishopTitular Bishop of Suava
14 Jul 196665.9DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Ernesto Camagni:
Bishop Ernesto Camagni (born , died ) Official of Roman Curia - Other

  • a priest for 43.1 years
  • a bishop for 2.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013